Z Katedry na Wawelu do Klasztoru Ojców Paulinów na Skałce wyruszyła w niedzielę rano procesja ku czci św. Stanisława, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej. W uroczystości biorą udział biskupi z całego kraju, przedstawiciele władz państwowych i wierni. Była liczna reprezentacja krakowskiego Bractwa Kurkowego z królem kurkowym Janem Grzegorzem Pacutem z marszałkami Maciejem Żółcińskim i Piotrem Pateckim, królem kurkowym elektem Reginaldem Sas Jaworskim z marszałkami Krzysztofem Koskiem i Tomaszem Cichoniem, był starszy Bractwa Zdzisław Grzelka z podstarszym Lechem Sobieszkiem, członkowie Rady Starszych Rady Królewskiej i wielu braci. Przyszły również małżonki braci i ich dzieci w strojach krakowskich. Tradycyjnie bracia kurkowi w darze ołtarza podarowali kościołowi na Skałce paschał.
Na strzelnicy Pasternik w Krakowie, w sobotę 13 maja 2023 roku odbyło się tradycyjne strzelanie o godność krakowskiego króla kurkowego. Wygrał Reginald Sas Jaworski, marszałkami zostali Krzysztof Kosek i Tomasz Cichoń. Uroczysta intronizacja nowego króla kurkowego odbędzie się 3 czerwca 2023 roku na Rynku Głównym w Krakowie.
W 2023 roku w Krakowie obchody święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się złożeniem kwiatów przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych pod pomnikiem Hugona Kołłątaja, a następnie pod pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej przy ul. Powiśle. O godz. 10 w katedrze wawelskiej rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Po mszy ze Wzgórza Wawelskiego, gdzie rozdano biało-czerwone flagi, wyruszył pochód patriotyczny, który Drogą Królewską przeszedł na plac Matejki.
Krakowski król kurkowy Jan Grzegorz Pacut z marszałkami Maciejem Żółcińskim i Piotrem Pateckim organizują w dniu 14 stycznia 2023 roku Bal Królewsko-Marszałkowski w kopalni soli w Wieliczce. Gwiazdą wieczoru będzie Aleksandra Szwed.
Wszelkich informacji na temat balu udziela król Kurkowy Jan Grzegorz Pacut, tel. 608 610 000
Peter Olaf Hoffmann, sekretarz generalny EGS (Europejska Wspólnota Strzelców Historycznych) i Michael Schwinge, szef niemieckiej organizacji turystycznej KultourNatour z Nadrenii Północnej Westfali są inicjatorami akcji pomocowej, jaka za pośrednictwem krakowskiego Bractwa Kurkowego trafia do pogrążonej w wojnie Ukrainy.
Uroczystości z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w Krakowie złożeniem kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującym się u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej w Krakowie. Symboliczne wiązanki spoczęły także w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów przy sarkofagach marszałka Piłsudskiego oraz pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.
Bracia kurkowi, jak zawsze kwestują na Rakowicach. W tym roku pod wodzą króla kurkowego AD 2019-2021 Adama Rajpolda, marszałków Macieja Żółcińskiego i Piotra Pateckiego z Michałem Dudziewiczem Krzysztofem Koskiem oraz Janem Szuro, z dwiema jego wnuczkami zbierali pieniądze na odnowienie grobowców na krakowskim cmentarzu Rakowice.
Kryminalistyka jutra - to tytuł konferencji naukowej zorganizowanej z okazji 65-lecia Laboratorium Kryminalistycznego Małopolskiej Komendy Policji. Naczelnik Wydziału Lidia Dziedzińska zaprosiła na konferencję 300 osób z całej Polski. Drugi dzień trudnych wykładów zakończył się w Celestacie. Na to wydarzenie zostali zaproszeni przedstawiciele Bractwa Kurkowego Zdzisław Grzelka, podskarbi Krzysztof Matzka i Jerzy Pozniak. Pracownik Muzeum Krakowa Michał Szczerba mówił o fenomenie bractw kurkowych w Europie.
Wielu braci kurkowych z Krakowa i Gorlic odpowiedziało na zaproszenie króla kurkowego Jana Grzegorza Pacuta "Sprawnego" i jego marszałków Macieja Żółcińskiego oraz Piotra Pateckiego i pojechało na weekend 24-25 września do Piwnicznej Zdroju na rajd górski. Bazą był hotel Beskid należący do króla Jana Grzegorza Pacuta.
W dniu 19 września, wieczorem gościliśmy w siedzibie Bractwa Kurkowego przy ul. Topolowej prof. Yurija Zakala, wiceprezesa Stowarzyszenia Psychiatrów Ukrainy, który wraz z dwoma innymi lekarzami psychiatrii ze szpitala w Kulparkowie (dzielnica Lwowa) uczestniczył w XXXI Polsko-Niemieckim Sympozjum w Oldenburgu w Niemczech.
Reprezentacja krakowskiego Bractwa Kurkowego ze starszym Zdzisławem Grzelką, królem kurkowym AD 2022 Janem Grzegorzem Pacutem "Solidnym", marszałkiem Maciejem Żółcińskim i Krzysztofem Wójcikiem - królem kurkwym z roku 2010 "Rozważnym", Lechem Sobieszkiem - podstarszym ds. inwestycyjnych oraz Marianem Satałą - rzecznikiem prasowym uczestniczyła w święcie braci z Tarnowskich Gór.
Duchowni Archidiecezji Krakowskiej, krakowianki w tradycyjnych strojach, członkowie Bractwa Kurkowego, przedstawiciele i przedstawicielki zakonów i katolickich uczelni, dzieci pierwszokomunijne oraz wierni przeszli ulicami Krakowa w procesji Bożego Ciała. Kuria szacuje, że w różnych momentach uroczystości mogło w nich wziąć udział nawet 11 tys. osób.
W piątek, 19 listopada 2021 roku krakowskie Bractwo Kurkowe zameldowało się w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. O godz. 16.45 ks. infułat Dariusz Raś, archiprezbiter Bazyliki Mariackiej, kapelan Bractwa Kurkowego odprawił przed mszę świętą. Słowa powitania wygłosił ojciec Eustachy Rakoczy, kapelan Żołnierzy Niepodległej, Honorowy Brat krakowskiej konfraterni.
Świętowali myśliwi. Z Krakowa i okolic. Najpierw była msza święta w Bazylice Mariackiej koncelebrowana przez ks. inf. Dariusza Rasia, archiprezbitera Bazyliki Mariackiej. W nawie głównej świątyni stanęło sto pocztów sztandarowych kół łowieckich z Małopolski. W czasie celebry poświęcono sztandar Polskiego Związku Łowieckiego Okręgu Krakowskiego. Potem nastąpił przemarsz wokół Rynku Głównego, ul. Floriańską, Basztową, Lubicz do Parku Strzeleckiego, gdzie odbyła się część oficjalna święta z wręczeniem odznaczeń i biesiada łowiecka.
W niedzielę, 24 października 2021 r. w Gorlicach odbyły się uroczystości jubileuszu 5-lecia działalności Bractwa Kurkowego. Z Krakowa pojechała zacna reprezentacja z królem kurkowym Adamem Rajpoldem, królem Okręgu Krakowskiego Markiem Długoszem i prezesem Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych Janem Dziurą-Bartkiewiczem. Bractwo w Tarnowie reprezentowali m.in. prezes Paweł Krywański i król Bogusław Świtek.
Ta wiadomość zapodziała się gdzieś w sieci, więc publikujemy ją ponownie. Marek Długosz z krakowskiego Bractwa Kurkowego zdobył tytuł króla Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych, marszałkami zostali Marek Rogóż i Grzegorz Bartkiewicz. Zawody zostały zorganizowane w sobotę 25 września 2021 r. przez prezesa Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych Jana Dziurę-Bartkiewicza na strzelnicy Pasternik. Gośćmi honorowymi byli generałowie lotnictwa, którzy w przeszłości byli komendantami Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie: jedyny polski kosmonauta, generał bryg. Mirosław Hermaszewski, gen. dyw. Mieczysław Walentynowicz i gen. bryg. Tomasz Drewniak.
W Krakowie, w niedzielę 17 października 2021 r. uczczono 100-lecie urodzin Józefa Turbasy nazywanego Pierwszym Krawcem Rzeczypospolitej. Szył fraki i smokingi dla największych polskich artystów i znanych polityków. Jego pracownię odwiedzali Krzysztof Penderecki, Lucjan Kydryński, Stanisław Lem, Czesław Miłosz i Andrzej Wajda.
Bracia kurkowi w niedzielę 17 października 2021 r. zebrali sie w Parku Strzeleckim, by oddać hołd swojemu Wielkiemu Bratu Honorowemu świętemu Janowi Pawłowi II. Przed jego pomnikiem, wzniesionym w Parku Strzeleckim w 2000 r. złożyli wiazankę kwiatów. W uroczystości uczestniczyli król kurkowy Adam Rajpold z marszałkami Dariuszem Kaczmarczykiem i Rafałem Kowalem, prezes Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych Jan Dziura-Bartkiewicz, starszyBractwa Kurkowego w Krakowie Zdzisław Grzelka oraz kilku innych braci.