Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski

07.08.2021.Bracia kurkowi z Krakowa na święcie gminy Ogrodzieniec

21-08-06-swieto-gminy-OgrodzieniecW piątek i sobotę, 6-7 sierpnia, trwało Święto Gminy Ogrodzieniec. Przygotowano wiele atrakcji i wspaniałe koncerty. Wystąpił między innymi idol wielu Polaków - Michał Wiśniewski. W święcie gminy uczestniczyła reprezentacja krakowskiego Bractwa Kurkowego z królem kurkowym Adamem Rajpoldem.

Świętowanie rozpoczęło się w piątek od mszy świętej odpustowej. Po nabożeństwie z koncertem pieśni papieskich wystąpił Mateusz Mijal. Barwny korowód przeszedł następnie pod scenę na skwerze przy Placu Wolności. Pracownicy gminy nieśli w pochodzie wielką flagę z nowym herbem Ogrodzieńca, który po raz pierwszy został publicznie zaprezentowany mieszkańcom.

Najstarszy wzór miejskiego herbu Ogrodzieńca pochodzi z pieczęci z 1718 r. Pieczęć zachowała się do 1940 r., miała średnicę 2,5 cm i zawierała symbol, który dzisiaj widnieje na tarczy ogrodzienieckiego herbu jako jego godło. Herb ten był podobny do herbów Gozdawy i herbu Bonerów – podwójna trójlistna lilia, jednakże o innym układzie, bardziej „rozszerzonym” (liście nie przylegały do siebie). Po odzyskaniu w 1973 r. przez Ogrodzieniec praw miejskich, utraconych po powstaniu styczniowym, opracowano nowy wzór herbu. Przedstawiał w zielonej tarczy herbowej trzy białe, ceglane i blankowane baszty w układzie w trójkąt: jedna baszta była po prawej stronie, druga po lewej, a trzecia - centralnie poniżej, zaś ponad nimi znajdowała się czerwona tarcza sercowa z białym orłem. Trzy baszty miały nawiązywać do zamku Bonerów, znajdującego się w pobliskiej wsi Podzamcze. W 2004 roku dokonano modyfikacji herbu: na miejscu tarczy sercowej z białym orłem umieszczono samą sylwetkę orła w kolorze złotym. Obydwa herby jednak nie spełniały do końca wymogów heraldycznych. W 2019 roku rozpoczęto starania na rzecz zmiany miejskich insygniów na takie, które będą zgodne z zasadami heraldyki oraz będą nawiązywały do dawnych symboli miasta. Zaproponowany nowy herb został zaakceptowany przez Komisję Heraldyczną. W dniu 9 lutego 2021 roku Rada Miasta i Gminy Ogrodzieniec uchwaliła przyjęcie nowego herbu Ogrodzieńca.

W święcie gminy Ogrodzieniec uczestniczyła reprezentacja krakowskiego Bractwa Kurkowego zaproszona przez burmistrz Ogrodzieńca Annę Pilarczyk-Sprychę. W skład delegacji wchodzili: król kurkowy Adam Rajpold, wiceprezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Zdzisław Grzelka, prezez Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych Jan Dziura-Bartkiewicz, oraz bracia Zdzisław Zimny, Władysław Przybylski i Marian Satała.

Zamek Ogrodzieniec – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Podzamcze w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, około 2 km na wschód od Ogrodzieńca. Zamek został wybudowany w XIV–XV w. przez ród Włodków Sulimczyków.

Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m. Ruiny leżą na turystycznym Szlaku Orlich Gniazd; są udostępnione do zwiedzania. Warto wiedzieć, że:
    1973: zamek posłużył jako część plenerów zdjęciowych do serialu Janosik.
    1980: realizowano na zamku film Rycerz w reżyserii Lecha Majewskiego.
    1984: heavymetalowy zespół Iron Maiden nagrał na zamku wstawkę filmową, która została użyta w filmie Live After Death w części Behind The Iron Curtain. Materiał został wykorzystany przy utworze Hallowed Be Thy Name.
    2001: w ruinach realizowano zdjęcia do Zemsty w reżyserii Andrzeja Wajdy. Do zamku dobudowano duże fragmenty dekoracji, które nie zostały usunięte po zakończeniu zdjęć.
    2009: discopolowy zespół Systematic wykorzystał zamek Ogrodzieniec jako plener w swoim teledysku pt. Marzenia i sny.
    2019: realizacja scen (Bitwa pod Sodden) do serialu „Wiedźmin” produkowanego przez Netflix.

Okręgi
Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

I OKRĘG POMORSKI *
II OKRĘG BYDGOSKI *
III OKRĘG POZNAŃSKI *
IV OKRĘG SZAMOTULSKI *
V OKRĘG LESZCZYŃSKI *
VI OKRĘG OSTROWSKI *
VII OKRĘG ŚLĄSKI *
VIII OKRĘG KRAKOWSKI *
IX OKRĘG CENTRALNY **
X OKRĘG ZACHODNIOPOMORSKI **

* - okręgi historyczne, funkcjonujące w okresie II RP
** - okręgi utworzone po reaktywacji Zjednoczenia KBS RP w 1991 r.


Zarząd OK:
Jan Dziura-Bartkiewicz – prezes


  VIII. OKRĘG KRAKOWSKI Oficjalna strona Bractwa Facebook
1. Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Krakowie http://bractwo-kurkowe.pl/pl/  https://www.facebook.com/750TSBK/ 
2. Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Tarnowie http://www.bractwo-kurkowe-tarnow.pl/   
3. Strzeleckie Bractwo Kurkowe Dworu Karwacjanów w Gorlicach http://bractwokurkowe.gorlice.pl/   
4. Bractwo Kurkowe w Ciężkowicach    
5. Lubelskie Bractwo Strzelców Kurkowych