Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski

2.10.2021 r. 25. rocznica reaktywowania KBS w Murowanej Goślinie

W sobotę 2 października 2021 r. odbyły się uroczystości z okazji 25-rocznicy reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Murowanej Goślinie.

Z przebiegu tej uroczystości w internecie ukazał się  film, do obejrzenia którego serdecznie zachęcam wszystkich miłośników tradycji brackich w Polsce.

Z brackim pozdrowieniem brat January Bątkiewicz
Sekretarz Zarządu

ZKBS R.P.

 

25 Lecie reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Murowanej Goślinie

W sobotę 2 października 2021 świętowaliśmy 25 lecie reaktywacji. Dzień rozpoczęliśmy mszą św. w Kościele św. Jakuba w Murowanej Goślinie. Przed kościołem na zbiórkę ze sztandarami dotarło siedem Bractw i Koło PZW nr.29 w Murowanej Goślinie.

Przyjechali Bracia z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Poznań 1253 r. Bractwa Strzeleckiego z Wągrowca, KBS z Pniew, KBS z Gołańczy, KBS Swarzędz, KBS Grzebienisko, KBS w Skokach, Bractwo Kurkowe Grodu Przemysława, KBS z Mieściska, KBS z Szamotuł.

Poczty sztandarowe uzupełniał jeszcze sztandar Okręgu Poznańskiego i oczywiście nasz. Mszę św. sprawował ksiądz Sławomir Jesse. Dziękujemy za dobre słowo.

Oprawę muzyczną podczas mszy wykonała orkiestra straży pożarnej pod dyr. Mateusza Sibilskiego. Po mszy przemaszerowaliśmy przy akompaniamencie orkiestry i pod sprawnym nadzorem Marszałka Okręgu Poznańskiego Brata Tomasza Wawrzyniaka ulicami miasta do Auli Szkoły Podstawowej nr. 1 przy ulicy Mściszewskiej. Uroczystość w auli rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu brackiego z towarzyszeniem orkiestry.

Przybyli na uroczystość 25-lecia reaktywacji: Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski oraz radna sejmiku wojewódzkiego Patrycja Przybylska,  Król Zjednoczenia KBS RP brat Zbigniew Madej z Sępolna Krajeńskiego oraz Sekretarz Zjednoczenia KBS RP January Bątkiewicz i oczywiście Burmistrz Murowanej Gośliny Dariusz Urbański z Przewodniczącym Rady miasta Bogusławem Frąckowiakiem i Radną Danutą  Szczepaniak.

Przybyło wielu zaproszonych gości. Dziękujemy za obecność na ważnej dla Bractwa uroczystości. Uroczystość została przeprowadzona sprawnie przez tandem Brat Jacek Perczyński i żonę Wirginię Sawicz-Perczyńską.

Dziękuję Wam za włączenie się z wielkim zaangażowaniem w przygotowanie Jubileuszu. Wielkie ukłony dla moich przyjaciół.

Jesteście wielcy...

Prezes brat Michał Wtorkowski w swoim wystąpieniu przedstawił historię Bractwa Kurkowego w Murowanej Goślinie z okresu przed II wojną oraz okres od reaktywacji w 1996r. do dnia dzisiejszego.

Nastąpiła ceremonia wręczenia odznaczeń:

Kurkowe Bractwo Strzeleckie zostało odznaczone Medalem za Zasługi dla Rozwoju Województwa Wielkopolskiego.

Również za Zasługi dla Rozwoju Województwa Wielkopolskiego  zostali odznaczeni Bracia Zygmunt Karpiński, Bogdan Dura i Michał Wtorkowski.

Odznaczenia wręczył Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski i radna Patrycja Przybylska.

Następnie zostały wręczone odznaczenia Zjednoczenia KBS przez Króla Zjednoczenia Brata Zbigniewa Madeja i Sekretarza Zjednoczenia KBS RP Brata Januarego Bątkiewicza.

Otrzymali je:

Brat Tomasz Wawrzyniak za Zasługi i Wzorową Służbę przez dwadzieścia pięć lat - Krzyż zasługi Zjednoczenia KBS RP.
Brat Zenon Stern -Medal za Zasługi dla Rozwoju KBS RP
Brat Marek Radecki - Medal za Zasługi dla Rozwoju KBS RP
Brat Sebastian Pietras - Medal za Zasługi dla Rozwoju KBS RP
Brat Maciej Przybylski - Krzyż Rycerski
Brat Robert Maciejewski - Krzyż Rycerski
Brat Radosław Szpot  - Krzyż Oficerski
Brat Michał Dura  - Krzyż Oficerski
Brat Paweł Janowski - Krzyż Komandorski
Brat Jarosław Dobrowolski  - Krzyż Komandorski z Mieczami Gwiazdę do Krzyża Komandorskiego z Mieczami otrzymali:
- Brat Apoloniusz Twaróg  -Brat Krzysztof Stemplewski -Brat Grzegorz Szpot - Brat Marek Krotecki
- Pośmiertnie Brat Juliusz Buliński.

Panie Urszula Bulińska, Katarzyna Dobrowolska, Katarzyna Janowska i Wirginia Sawicz-Perczyńska otrzymały podziękowania za pracę dla bractwa.

Po wręczeniu odznaczeń i podziękowań nastąpił czas na życzenia dla Bractwa. Składanie życzeń i gratulacji rozpoczął przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Jacek Bogusławski, następnie Burmistrz MiG Murowana Goślina, Sekretarz Zjednoczenia KBS RP January Bątkiewicz i Król Zjednoczenia KBS RP po nim nastąpiły gratulacje od pozostałych zaproszonych Bractw i gości.

Następnie zostały odczytane przysłane gratulacje od Starosty Jana Grabkowskiego, od Prezesa Okręgu Poznańskiego Jana Mazura, Pobiedzisko-Goślińskiego Banku Spółdzielczego i Spółdzielni Mieszkaniowej "Zielone Wzgórza".

Po gratulacjach został wyświetlony film przygotowany specjalnie na 25 rocznicę reaktywacji. Film zrealizował Hubert Sobalak, przybliża historię KBS Murowana Goślina z okresu międzywojennego i od momentu reaktywacji w 1996 do dnia dzisiejszego. Film był finansowany ze środków Starostwa Powiatu Poznańskiego.

Uroczystość zakończył krótkim koncertem Chór Canzona z towarzyszeniem pianisty Adama Szyszki.

Dziękuję Chórowi Canzona za podniosły nastrój (bardzo lubię słuchać wszelkich adaptacji zespołu The Beatles) Dalsza część obchodów odbyła się na strzelnicy przy ul. Brackiej, gdzie na wszystkich czekało jedzonko na które wszyscy rzucili się z apetytem, przygotowane przez Wirginię Sawicz-Perczyńską i Urszulę Bulińską. Dziękuję paniom za sprawną obsługę.

Po czym odbyła się zbiórka i po strzałach honorowych rozpoczęliśmy strzelanie do tarcz.

Tarczę ufundowaną przez Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacka Bogusławskiego z okazji 25 Lecia Reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Murowanej Goślinie zdobył:
Miejsce I -  Brat Szpot Radosław  II - Brat Dura Michał  III – Piesiak Zbigniew

Tarcza statutowa Żniwna Królewska:
Miejsce I - Brat Dura Bogdan  II - Brat Perczyński Jacek III – Brat Karpiński Zygmunt

Tarcza Statutowa Rocznicowa: (przełożone strzelanie z czerwca)
Miejsce  I  - Brat Wtorkowski Michał   II - Brat Dura Michał III - Brat Szpot Grzegorz

Tarcza Imieninowa Prezesa KBS w Murowanej Goślinie Brata Michała Wtorkowskiego:
Miejsce  I - Brat Popiak Przemysław  II - Piesiak Zbigniew III – Brat Szpot Radosław

Tarcza Braci Bliźniaków - Brat Tomczyk Stanisław z Mieściska

Zapadki dla Pań:
Miejsce I - Wirginia Sawicz-Perczyńska  II - Jolanta Szpot III - Aldona Dałek

Kur zestrzelony dopiero w piątej kolejce przy 50 osobach strzelających czyli padło 250 strzałów:
Miejsce I - Brat Szpot Grzegorz - nagrodą był weekend na motorze elektrycznym ufundowany przez firmę ePremium Mój Transport osobisty z Bolechowa, II - Brat Nowinowski Jan ze Swarzędza  III - Brat Szpot Radosław

Strzelania zostały sprawnie poprowadzone przez Strzelmistrza Brata Tomasza Wawrzyniaka i Komisję Strzelecką w składzie Brat Marek Radecki, Brat Robert Maciejewski, Brat Michał Dura.

Prezes
Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Murowanej Goślinie
Brat Michał Wtorkowski

Okręgi
Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

I OKRĘG POMORSKI *
II OKRĘG BYDGOSKI *
III OKRĘG POZNAŃSKI *
IV OKRĘG SZAMOTULSKI *
V OKRĘG LESZCZYŃSKI *
VI OKRĘG OSTROWSKI *
VII OKRĘG ŚLĄSKI *
VIII OKRĘG KRAKOWSKI *
IX OKRĘG CENTRALNY **
X OKRĘG ZACHODNIOPOMORSKI **

* - okręgi historyczne, funkcjonujące w okresie II RP
** - okręgi utworzone po reaktywacji Zjednoczenia KBS RP w 1991 r.


IV OKRĘG SZAMOTULSKI Oficjalna strona Bractwa Facebook
1 Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Grzebienisku    
2 Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pniewach    
3 Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Szamotułach http://bractwoszamotuly.pl/ https://www.facebook.com/Kurkowe-Bractwo-Strzeleckie-w-Szamotu%C5%82ach-685988161758385/
4 Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tarnowie Podgórnym http://www.kbstarnowo.pl/ https://www.facebook.com/KurkoweBractwoStrzeleckie/
5 Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wronkach http://www.bractwokurkowewronki.pl/ https://www.facebook.com/Bractwo-Kurkowe-Wronki-1141688572543302/
6 Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Sierakowie http://kbs.sierakow.pl/