Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski

10.11.2022. Porządkujemy własne szeregi

295685526 3353083224938508 3832077974472000833 nSzanowni Bracia, ten wpis jest nietypowy, bowiem dotyczy pojedynczej osoby. Uważam jednak, że jest ważny i dlatego zdecydowałem się go umieścić.

Otóż pragnę poinformować, że podczas ubiegłotygodniowych uroczystości związanych z IX Spotkaniem V Komandorii Rycerstwa św. Sebastiana w Europie, które odbyło się w Pszczynie pan Zdzisław Osiński, ubrany w mundur generalski z orderami, dzięki zdecydowanej postawie Zdzisława Grzelki, wiceprezesa Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP oraz Romana Pająka, prezesa Okręgu Śląskiego ZKBS RP został publicznie wyproszony z tej uroczystości. Głównie dlatego, że przybył do Pszczyny bez zaproszenia. Organizatorzy w żadnym przypadku nie przewidzieli w uroczystości obecności przedstawicieli Bractwa Kurkowego Rzeczypospolitej - Zjednoczenia Organizacji Historycznych i Strzeleckich. Tym bardziej, że pasowanie przed Grobem Nieznanego Żołnierza w dniu 24 lipca br. przez Annę Marię Anders Costa byłego króla Bractwa Kurkowego w Żorach Zdzisława Osińskiego na generała Bractwa Kurkowego i Kasztelana Żorskiego Bractwa Kurkowego Rzeczypospolitej - Zjednoczenie Organizacji Historycznych i Strzeleckich wywołało falę oburzenia i krytyki wśród bractw zrzeszonych w Zjednoczeniu Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Zaprotestowali również generałowie Wojska Polskiego, w tym generał broni Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy NATO.