Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski

Prezydent Krakowa w siedzibie Bractwa Kurkowego

IMG 5404Wtorek, 14 listopada 2023 roku to dzień spotkania w Bractwie Kurkowym z prezydentem Krakowa prof. Jackiem Majchrowskim. Przewodnikami prezydenta po brackich włościach byli starszy Bractwa Zdzisław Grzelka, członek Rady Starszych Janusz Chwajoł i król kurkowy AD 2023 Reginald Sas Jaworski.


W trakcie spotkania w siedzibie bractwa, prezydent obejrzał nowe nabytki – trzy gabloty z darami abdykacyjnymi królów. Starszy Bractwa Zdzisław Grzelka i kustosz Krzysztof Wójcik przekazali na ręce dyrektora Michała Niezabitowskiego zdjęcie z intronizacji króla kurkowego Władysława Bieniarza z 1931 roku, które to na prośbę muzeum, bractwo kurkowe zakupiło na aukcji internetowej prowadzonej przez Antykwariat Rara Avis. W kolekcji zdjęć intronizacyjnych z okresu II Rzeczypospolitej w Muzeum Krakowa brakowało tylko tej jednej fotografii z 1931 roku. Władysław Bieniarz to dla bractwa ważna postać, był od 1927 roku kustoszem, w 1931 roku królem, a w okresie powojennym w latach 1946-1951 prezesem bractwa.

– Przez ostatnie siedem wieków nie było chwili, w której dzieje i losy Krakowa toczyłyby się bez udziału bractwa kurkowego. Za dbałość o tę relację i pielęgnowanie pięknych krakowskich tradycji serdecznie dziękuję! Tak jak bractwo niegdyś stało na straży bezpieczeństwa miasta, dziś broni jego zwyczajów i pamięci – napisał prezydent Jacek Majchrowski w księdze pamiątkowej z okazji wizyty w Krakowskim Bractwie Kurkowym.

W spotkaniu z prezydentem Krakowa uczestniczyło kilkunastu braci kurkowych, w tym członkowie Rady Starszych i Rady Królewskiej

IMG 5397

IMG 5400

IMG 5402

IMG 5410

IMG 5415

IMG 5426

IMG 5427

IMG E5429

IMG E5431

IMG E6395

Okręgi
Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

I OKRĘG POMORSKI *
II OKRĘG BYDGOSKI *
III OKRĘG POZNAŃSKI *
IV OKRĘG SZAMOTULSKI *
V OKRĘG LESZCZYŃSKI *
VI OKRĘG OSTROWSKI *
VII OKRĘG ŚLĄSKI *
VIII OKRĘG KRAKOWSKI *
IX OKRĘG CENTRALNY **
X OKRĘG ZACHODNIOPOMORSKI **

* - okręgi historyczne, funkcjonujące w okresie II RP
** - okręgi utworzone po reaktywacji Zjednoczenia KBS RP w 1991 r.


VIII OKRĘG KRAKOWSKI Oficjalna strona Bractwa Facebook
1 Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Krakowie * http://bractwo-kurkowe.pl/pl/ https://www.facebook.com/750TSBK/
2 Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Tarnowie http://www.bractwo-kurkowe-tarnow.pl/  
3 Strzeleckie Bractwo Kurkowe Dworu Karwacjanów w Gorlicach http://bractwokurkowe.gorlice.pl/